Zapis historii BellsundU (Spitsbergen)

Traperstwo norweskie

Okres przed 1596 (Wikingowie)

Spitsbergen, bogaty w zasoby naturalne i przez wiele wieków nieprzynależny do żadnego konkretnego narodu czy państwa, przeszedł okres stosunkowo intensywnego (jak na obszary Wysokich Arktyki) wykorzystania począwszy od początku XVII wieku aż do czasów obecnych. Nie ma pewności co do wcześniejszych okresów. Wielu autorów podniosło problem, sugerując, że niektóre grupy musiały być aktywne na archipelagu znacznie wcześniej niż jego oficjalne odkrycie (Jasiński 1988). Christiansson & Simonsen (1970) sugerowali nawet, że pierwsze grupy ludzkie były obecne na Spitsbergenie już w epoce kamienia. Inne hipotezy umieszczają pierwsze odkrycie w okresie średniowiecza. Wikingowie, którzy byli znakomitymi żeglarzami, od końca VIII silnie eksplorowali obszary północnego Atlantyku. Niektóre islandzkie kroniki zanotowały odkrycie tzw. “Svalbarð” lub “Svalbarði“, czyli “Zimnych Wybrzeży”, przez Wikingów w 1194 roku. Lokalizacja tego obszaru jest przedmiotem dyskusji (Arlov 1994). Chociaż stanowi to podstawę dla współczesnej nazwy archipelagu, nie ma jednomyślnej naukowej zgody, która by potwierdzała tę hipotezę (Jørgensen 1997).

Willem Barents

 “Oficjalnie” Spitsbergen (obecnie Svalbard) został odkryty podczas trzeciej holenderskiej ekspedycji Willema Barentsa (hol. Willem Barentsz) w dniu 17 czerwca 1596 roku. W wyprawie uczestniczyły dwa statki. Pierwszym okrętem dowodził Jan Corneliszoon Rijp, natomiast drugi Jacob van Heemskerck. Na pokładzie tego ostatniego przebywał faktyczny dowódca całej ekspedycji – Willem Barents (pełnił funkcję głównego nawigatora). W wyprawie uczestniczył również Gerrit de Veer. Formalnie, jako niższy rangą oficer, był odpowiedzialny za codzienne określanie pozycji statku. Nieformalnie i z własnej woli, w krótkich, zwięzłych i niejednokrotnie bardzo krytycznych notatkach opisał 17 miesięcy wyprawy, w tym niesnaski między dowódcami, słabnące morale załogi oraz dramaty, jakie niejednokrotnie stawały się jej udziałem. W oparciu o jego zapiski w 2011 roku powstał film, produkcji holenderskiej, “Nova zembla”, który przedstawia historię tej legendarnej wyprawy.
 

Nazwa “Spitsbergen”, która oznacza “szczyty, góry” (z holenderskiego: spits – szczyt, bergen – góry), początkowo odnosiła się zarówno do głównej wyspy, jak i całego archipelagu. Pierwszy raz pojawia się w dzienniku Barentsa. Na mapie Barentsa (Cornelis Claesz) z 1598 roku widnieje nowa wyspa nazwana “Het nieuwe land” (Nowa Ziemia). Zaznaczono również obszar “Inwyck” (zatoka, obecnie Bellsund).

Wilhelm Barents (1550-1597) (Domena publiczna)

Jan Corneliszoon Rijp (~1570-1613) (Domena publiczna)

Jacob van Heemskerck (1567-1607) (Domena publiczna)

Deliniatio cartae trium navigationum per Batavos, ad Septentrionalem plagam,
Norvegiae, Moscoviae, et novae Semblae
. [Amsterdam:] Cornelis Claesz, 1598.

Fragment mapy Barentsa. Cornelisz Cleasz, 1598.

Przypis:

Willem Barents (hol. Willem Barentsz, (ok. 1550-1597) – holenderski żeglarz i podróżnik. Od jego nazwiska pochodzi nazwa “Morze Barentsa” i “Wyspa Barentsa” (Barentsøya). Wyprawy na północ:

Pierwsza Wyprawa 1(594) – wyruszył na dwóch statkach na północny-wschód, licząc, że odnajdzie morskie przejście prowadzące do Azji. Dotarł do Nowej Ziemi, lecz z powodu złych warunków atmosferycznych musiał zawrócić.

Druga Wyprawa (1595) – wyruszył tym razem w ekspedycję, w skład której wchodziło tym razem siedem statków. Drogę zagrodziły mu lody.

Trzecia Wyprawa (1596) – wyruszył na północ mając zaledwie dwa statki. Ekspedycja wyruszyła z Amsterdamu 10 maja 1596 i zatrzymała się na Półwyspie Kolskim, po czym skierowała się na północny zachód. 9 czerwca 1596 odkryto Wyspę Niedźwiedzią na morzu,  po czym dalej na północ odkryto Spitsbergen. Wkrótce potem statki rozdzieliły się, Rijp miał zbadać wybrzeża lądu, a Heemskerck z Barentsem skierowali się na wschód. Dotarli do Nowej Ziemi, próbując obejść ją od północy. 26 sierpnia zawinęli do Portu Lodowego na północy Nowej Ziemi, gdzie ich statek zamarzł wśród lodów. Członkowie wyprawy zbudowali prowizoryczny dom z wyrzucanego na brzeg drewna, w którym zdołali w trudnych warunkach przezimować, polując na niedźwiedzie (było to pierwsze zimowanie europejskiej wyprawy arktycznej). 13 czerwca 1597 (inne źródła – 5 maja) członkowie wyprawy wyruszyli w drogę powrotną na dwóch łodziach, gdyż statek był nadal uwięziony w lodzie zatoki. Barents jednak zmarł w drodze 20 czerwca 1597, natomiast pozostali członkowie z van Heemskerkiem dotarli na Półwysep Kolski, skąd zostali zabrani do Holandii. Prowizoryczną chatkę, którą wybudowali członkowie wyprawy, odnaleziono dopiero w 1871 roku. Cztery lata później odkryto jego pamiętnik. (zródło: Wikipedia)

Logo

Kontakt

Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

al. Kraśnicka 2D
20-718 Lublin

(+48) 81 537 69 96
inoz@mail.umcs.pl

Połącz z ..

All rights reserved © 2024 Piotr Zagórski