Scientific collaboration between Poland and Norway in Svalbard for a sustainable future
– HarSval – A bilateral initiative for harmonisation of the Svalbard cooperation
– HarSval – A bilateral initiative for harmonisation of the Svalbard cooperation
Scientific collaboration between Poland and Norway in Svalbard for a sustainable future
• Internacjonalizacja i zwiększenie widoczności polskiej badań polarnych.
Budżet projektu wynosi 1 580 000 € (6 891 644,00 PL).
- 50,85% wkład finansowy z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021
- 49,15% wkład finansowy z funduszy Mechanizmu Finansowego EEA 2014–2021.
Contract No. UMO-2023/43/7/ST10/00001 to predefined bilateral initiative No. 2023/43/7/ST10/00001
Konkurs na dofinansowanie mobilność studentów i doktorantów w ramach projektu HarSval
13 marca 2024 r. został uruchomiony nabór wniosków w konkursie o dofinansowanie mobilności studentów i doktorantów w ramach projektu HarSval. Przedmiotem dofinansowania w ramach konkursu są inicjatywy wzmacniające potencjał badawczy oraz polsko-norweską współpracę:
- uczestnictwo w kursach specjalistycznych organizowanych przez zagraniczne podmioty akademickie lub instytucje naukowo-badawcze w okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2024 r. (wysokość dofinansowania – do 20 tys. PLN); rozpatrywane będą wyłącznie wnioski, do których dołączono potwierdzenie organizatora o zakwalifikowaniu do odbycia kursu.
- wyjazdy badawcze, w tym badania terenowe, laboratoryjne lub inne aktywności naukowo-badawcze realizowane w ramach udokumentowanych, wspólnych z podmiotami norweskimi zadań badawczych, które odbywać będą się w okresie 1 kwietnia – 31 grudnia 2024 r. (wysokość dofinansowania – do 10 tys. PLN);
- uczestnictwo w konferencjach naukowych, które odbywać będą się w okresie 1 kwietnia –31 grudnia 2024 r., w trakcie których prezentowane będą przez Beneficjenta wyniki badań prowadzonych wspólnie z podmiotami norweskimi (wysokość dofinansowania – do 5 tys. PLN).
Kosztami kwalifikowalnymi w konkursie są: koszty podróży, zakwaterowania, diet, egzaminów, opłat za kursy i konferencje oraz ubezpieczeń.
Beneficjentami konkursu mogą zostać zarówno studenci kształcący się podmiotach polskiego szkolnictwa wyższego, jak i doktoranci kształcący się w szkołach doktorskich w Polsce. Priorytet będą mieli doktoranci i studenci afiliowani do podmiotów tworzących Polskie Konsorcjum Polarne.
Nabór wniosków w konkursie prowadzony jest w trybie ciągłym do 31 maja 2024 r. lub do wcześniejszego wyczerpania środków przewidzianych na to zadanie w projekcie. W razie potrzeby, w przypadku nierozdysponowania w tym czasie środków przeznaczonych na ten cel w projekcie, uruchamiane będą kolejne edycje konkursu.
Bardzo ważną kwestią jest sposób rozliczenia się z przyznanych beneficjentowi na mobilność środków w jednostce, do której jest afiliowany:
Beneficjent powinien:
- dopełnić wszelkich formalności związanych z wyjazdem przed jego odbyciem w podmiocie, w których się kształci, zgodnie z regulacjami obowiązującymi w tym podmiocie;
- rozliczyć się w podmiocie, w którym się kształci z kosztów związanych z realizacją grantu mobilnościowego w terminie 14 dni od jego zakończenia
- wydatkować przyznanego dofinansowanie w sposób zapewniający racjonalne i oszczędne gospodarowanie środkami finansowymi oraz zgodnie z przepisami obowiązującymi w podmiotach, w których kształci się Beneficjent;
- złożyć w biurze Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach notę obciążeniową wystawioną przez podmiot, w którym kształci się Beneficjent, z odroczonym terminem płatności (21 dni), w terminie do 30 dni od dnia zakończenia grantu mobilnościowego;
- w przypadku kursów specjalistycznych, które rozpoczęły się przed datą 1 kwietnia 2024, nota obciążeniowa z odroczonym terminem płatności (21 dni), wystawiona przez podmiot, w którym kształci się beneficjent, powinna zostać dostarczona w terminie 30 dni od daty otrzymania informacji o przyznaniu dofinansowania w konkursie.
Szczegółowe informację o konkursie wraz z regulaminem oraz formularzami konkursowymi znajdują się na stronach:
- https://www.mssd.us.edu.pl/konkurs-na-dofinansowanie-mobilnosc-studentow-i-doktorantow-w-ramach-projektu-harsval/
- https://www.pkpolar.pl/konsorcjum/konkurs-na-dofinansowanie-mobilnosci-studentow-i-doktorantow-w-ramach-projektu-harsval/
- https://harsval.eu/competition-for-funding-student-and-phd-candidates-mobility-within-the-harsval-project/
Pytania lub wątpliwości można kierować do dr Michała Ciepłego (Uniwersytet Śląski, CSP) (michal.cieply@us.edu.pl).
Główne obszary działań (Work packages)
WP1. Działania mające na celu modernizację i standaryzację systemu monitoringu Svalbardu w obszarach priorytetowych dla polskiej i norweskiej społeczności polarnej
Nowe podejście wielodyscyplinarne: zintegrowane badania paleomagnetyczne, strukturalne, geochronologiczne i geochemiczne.
WP2. Działania mające na celu rozwój kompetencji i umiejętności, umiędzynarodowienie oraz zwiększenie widoczności polskiej społeczności polarnej, realizowane we współpracy polsko-norweskiej; możliwość starzy w norweskich jednostkach naukowych młodych i doświadczonych badaczy.
Activity 2.1. The School of Polar Hydrology.
Hydrolodzy pracujący na Svalbardzie już połączyli siły i opublikowali rozdział w raporcie SESS, w którym zalecono poprawę badań hydrologicznych na tym obszarze. Szkoła Hydrologii Polarnej będzie pierwszym polarnym spotkaniem hydrologów, w tym limnologów, mającym na celu opracowanie dobrych praktyk w zbieraniu, udostępnianiu i przetwarzaniu danych hydrologicznych oraz modelowaniu Arktyki i wskazaniu luk w wiedzy. Szkoła odbędzie się w Polsce pod koniec 2024 roku. Efektem będzie zestaw rekomendacji dotyczących badań nad wodą na Svalbardzie
Activity 2.2. Program wielowymiarowego wsparcia dla rozwoju naukowców we wczesnej fazie kariery oparty na polsko-norweskim potencjale naukowym i edukacyjnym (staże naukowe młodych naukowców).
- Oferta skierowana do doktorantów oraz studentów studiów licencjackich/magisterskich z Polski i Norwegii, mająca na celu stymulowanie współpracy naukowej i edukacyjnej między obydwoma państwami.
- Oferujemy mechanizm konkurencyjnego rozdziału funduszy dla tej grupy na podstawie priorytetów projektowych.
- Ze względu na krótki czas realizacji, ogłoszenie o naborze będzie kontynuowane, a decyzje będą podejmowane co miesiąc, aż do wyczerpania środków.
- Warunki ogłoszenia, w tym kryteria oceny i progi finansowania, zostaną określone w regulaminie opracowanym przez Komitet Powołany z grona członków Polskiego Konsorcjum Polarowego i przedstawicieli strony norweskiej.
- Propozycje z silną współpracą dwustronną będą priorytetowo traktowane.
Operatorami naboru będą:
- International Environmental Doctoral School (IEDS) (IEDS) działająca na Uniwersytecie Śląskim.
- Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS) Obie strony będą prowadzić konkursy niezależnie (indywidualnie przydzielając środki).
Do działań będą należały:
- Finansowanie udziału w kursach i stażach organizowanych przez podmioty polskie lub ze strony darczyńcy.
- Finansowanie krótkich pobytów badawczych dedykowanych realizacji wspólnych działań.
- Finansowanie aktywnego uczestnictwa w konferencjach, np. w celu prezentacji wyników współpracy.
Activity 2.3. Inicjatywa dwukierunkowej mobilności dla doświadczonych badaczy, mająca na celu harmonizację współpracy w obszarze Svalbard.
- Wzmacnianie mobilności naukowców pomiędzy podmiotami polskimi i norweskimi.
- Wizyty u partnerów norweskich (zalecany minimalny czas pobytu to 2 tygodnie) umocnią współpracę i umożliwią nawiązanie nowych sieci i projektów.
- Zwiększenie kompetencji naukowców w zarządzaniu nauką i brokeringu wiedzy poprzez wymianę doświadczeń między partnerami polskimi i norweskimi.
- Wysokość mobilności początkowo została określona dla każdej jednostki na podstawie deklaracji naukowców dotyczących możliwości i potrzeb mobilności w 2024 roku.
Warunki odbycia stażu w Norwegii (Strengthening the mobility of scientists between Polish and Norwegian entities workshops, seminars, internships and job shadowing).
- Wyjazdy na minimum 2 tygodnie.
- Invitation letter – od jednostki Norweskiej, wraz z opisem działań – dostarczone do lidera WP2 (dr Michał Ciepły, Natalia Łatacz), minimum 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem.
- Raport oraz informacja popularno-naukowa na www i FB, dostarczone do lidera WP2 (dr Michał Ciepły, Natalia Łatacz), minimum 2 tygodnie po powrocie do Polski.
Warunki odbycia stażu w Polsce (Workshops, seminars, internships and job shadowing).
- Sumarycznie maksimum 15% kwoty przyznanej na mobilność dla danej jednostki.
- Invitation letter – od jednostki Polskiej, wraz z opisem działań (obowiązkowo nawiązanie do współpracy z Norwegią: wspólny projekt, praca na publikacją, warsztatami PL-NO, nowym proposalem) – dostarczone do lidera WP2 (dr Michał Ciepły, Natalia Łatacz), minimum 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem.
- Raport oraz informacja popularno-naukowa na www i FB, dostarczone do lidera WP2 (dr Michał Ciepły, Natalia Łatacz), minimum 2 tygodnie po powrocie do Polski.
WP3. Działania w obszarze FAIR data i otwartej nauki.
- Projektowanie i rozwój podstawowych komponentów dla Centralnego Serwera Usług Geoprzestrzennych dla Polskiej Bazy Danych Polarnych.
- Wsparcie udostępniania danych przez wykwalifikowanych opiekunów danych. W celu zwiększenia świadomości i umiejętności naukowców w zakresie udostępniania danych zgodnie z zasadami FAIR, będzie prowadzone ciągłe wsparcie na co dzień dla badaczy (online i w formie spotkań osobistych).
- Szkolenia i warsztaty dla naukowców z instytucji polskich, prowadzone przez partnerów norweskich, którzy ustanowili międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania danymi.
WP4. Działania w zakresie popularyzacji, komunikacji i zarządzania.
- Działania – warsztaty:
- spotkanie inauguracyjne (Katowice, kwiecień 2024).
- spotkanie w połowie okresu (Oslo, jesień 2024).
- spotkanie podsumowujące (SIOS Polar Night Week, styczeń, 2025).
- Komunikacja i upowszechnianie wiedzy naukowej/wiedzy tradycyjnej dla ogółu społeczeństwa.
- Podstawy oparte na dowodach podejmowania decyzji w Polsce i Norwegii.
- Nauka i polityka – jak przekazywać wiedzę ekspercką decydentom.
- Bazy prawne badań i rozwoju, prawo własności intelektualnej, ochrona danych i ich udostępnianie.
- Budowanie międzydyscyplinarnych sieci badawczych, międzynarodowa współpraca naukowa.
Pracownicy UMCS uczestniczący w projekcie:
Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku:
- dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS (lider z ramienia UMCS) – będzie realizował m.in. zadania w ramach WP1.2.1: Coastal zone change and geohazards – kompleksowe opracowanie wybranych odcinków wybrzeży Svalbardu.
- dr inż. Sara Lehmann-Konera – będzie realizować zadanie WP1.1: WetSnowEx: A cross-disciplinary study on snow ecosystems durin the melting period in Svalbard.
- dr hab. Stanisław Chmiel, prof. UMCS – będzie moderatorem w warsztatach WP2.1. The school of polar hydrology.
- dr Monika Szkarłat – odpowiada za działanie w WP4: Scientists as knowledge brokers and better science management as a synergy effect of the Polish-Norwegian collaboration.
Partners
Logo
Kontakt
Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
al. Kraśnicka 2D
20-718 Lublin
(+48) 81 537 69 96
inoz@mail.umcs.pl
Połącz z ..
All rights reserved © 2024 Piotr Zagórski