Scientific collaboration between Poland and Norway
in Svalbard for a sustainable future

– HarSval –
A bilateral initiative for harmonisation of the Svalbard cooperation

– HarSval –
A bilateral initiative for harmonisation of the Svalbard cooperation​

Scientific collaboration between Poland and Norway
in Svalbard for a sustainable future

Projekt został zainicjowany przez Polskie Konsorcjum Polarne, a we współpracę zaangażowano 11 Partnerów z Polski oraz 14 Partnerów z Norwegii. Kierownikiem inicjatywy jest dr Dariusz Ignatiuk z Uniwersytetu Śląskiego (Centrum Studiów Polarnych).
 
Cele projektu skupiają się na wzmocnieniu stosunków dwustronnych między Norwegią a Polską, rozszerzeniu sieci partnerów oraz zakresu dotychczasowych działań badawczych, a także transfer wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk.
• Integracja polskiej społeczności badawczej obszarów polarnych i wzmocnienie relacji dwustronnych z Norwegią.
• Zwiększenie zakresu badań i zaangażowanie szerszego grona partnerów.
• Wzrost kompetencji i umiejętności.

• Internacjonalizacja i zwiększenie widoczności polskiej badań polarnych.

Inicjatywa będzie realizowana przez 12 miesięcy w okresie od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. 

Budżet projektu wynosi 1 580 000 €  (6 891 644,00 PL).

Finansowanie zagwarantowane jest z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. www.eeagrants.org
Funding is guaranteed by the EEA Financial Mechanism and the Norwegian Financial Mechanism 2014-2021. www.eeagrants.org
  • 50,85% wkład finansowy z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021
  • 49,15% wkład finansowy z funduszy Mechanizmu Finansowego EEA 2014–2021.
Więcej informacji o HarSval można znaleźć na stronie: www.harsval.eu.

Contract No. UMO-2023/43/7/ST10/00001 to predefined bilateral initiative No. 2023/43/7/ST10/00001

Konkurs na dofinansowanie mobilność studentów i doktorantów w ramach projektu HarSval

13 marca 2024 r. został uruchomiony nabór wniosków w konkursie o dofinansowanie mobilności studentów i doktorantów w ramach projektu HarSval. Przedmiotem dofinansowania w ramach konkursu są inicjatywy wzmacniające potencjał badawczy oraz polsko-norweską współpracę:

  • uczestnictwo w kursach specjalistycznych organizowanych przez zagraniczne podmioty akademickie lub instytucje naukowo-badawcze w okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2024 r. (wysokość dofinansowania – do 20 tys. PLN); rozpatrywane będą wyłącznie wnioski, do których dołączono potwierdzenie organizatora o zakwalifikowaniu do odbycia kursu.
  • wyjazdy badawcze, w tym badania terenowe, laboratoryjne lub inne aktywności naukowo-badawcze realizowane w ramach udokumentowanych, wspólnych z podmiotami norweskimi zadań badawczych, które odbywać będą się w okresie 1 kwietnia – 31 grudnia 2024 r. (wysokość dofinansowania – do 10 tys. PLN);
  • uczestnictwo w konferencjach naukowych, które odbywać będą się w okresie 1 kwietnia –31 grudnia 2024 r., w trakcie których prezentowane będą przez Beneficjenta wyniki badań prowadzonych wspólnie z podmiotami norweskimi (wysokość dofinansowania – do 5 tys. PLN).

Kosztami kwalifikowalnymi w konkursie są: koszty podróży, zakwaterowania, diet, egzaminów, opłat za kursy i konferencje oraz ubezpieczeń.

Beneficjentami konkursu mogą zostać zarówno studenci kształcący się podmiotach polskiego szkolnictwa wyższego, jak i doktoranci kształcący się w szkołach doktorskich w Polsce. Priorytet będą mieli doktoranci i studenci afiliowani do podmiotów tworzących Polskie Konsorcjum Polarne.

Nabór wniosków w konkursie prowadzony jest w trybie ciągłym do 31 maja 2024 r. lub do wcześniejszego wyczerpania środków przewidzianych na to zadanie w projekcie. W razie potrzeby, w przypadku nierozdysponowania w tym czasie środków przeznaczonych na ten cel w projekcie, uruchamiane będą kolejne edycje konkursu.

Bardzo ważną kwestią jest sposób rozliczenia się z przyznanych  beneficjentowi na mobilność środków w jednostce, do której jest afiliowany:

Beneficjent powinien:

  1. dopełnić wszelkich formalności związanych z wyjazdem przed jego odbyciem w podmiocie, w których się kształci, zgodnie z regulacjami obowiązującymi w tym podmiocie;
  2. rozliczyć się w podmiocie, w którym się kształci z kosztów związanych z realizacją grantu mobilnościowego w terminie 14 dni od jego zakończenia
  3. wydatkować przyznanego dofinansowanie w sposób zapewniający racjonalne i oszczędne gospodarowanie środkami finansowymi oraz zgodnie z przepisami obowiązującymi w podmiotach, w których kształci się Beneficjent;
  4. złożyć w biurze Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach notę obciążeniową wystawioną przez podmiot, w którym kształci się Beneficjent, z odroczonym terminem płatności (21 dni), w terminie do 30 dni od dnia zakończenia grantu mobilnościowego;
  5. w przypadku kursów specjalistycznych, które rozpoczęły się przed datą 1 kwietnia 2024, nota obciążeniowa z odroczonym terminem płatności (21 dni), wystawiona przez podmiot, w którym kształci się beneficjent, powinna zostać dostarczona w terminie 30 dni od daty otrzymania informacji o przyznaniu dofinansowania w konkursie.

Szczegółowe informację o konkursie wraz z regulaminem oraz formularzami konkursowymi znajdują się na stronach:

Pytania lub wątpliwości można kierować do dr Michała Ciepłego (Uniwersytet Śląski, CSP)  (michal.cieply@us.edu.pl).

Główne obszary działań (Work packages)

WP1. Działania mające na celu modernizację i standaryzację systemu monitoringu Svalbardu w obszarach priorytetowych dla polskiej i norweskiej społeczności polarnej

Activity 1.1. WetSnowEx: Studium międzydyscyplinarne ekosystemów śnieżnych w okresie topnienia na Svalbardzie.
(A cross-disciplinary study on snow ecosystems durin the melting period in Svalbard);
Uzyskanie wglądu w szerokie spektrum informacji dotyczących właściwości śniegu i procesów zachodzących w pokrywie śnieżnej od maksymalnego jego nagromadzenia do końca okresu topnienia.
 
Activity 1.2. Wspólne pilotażowe badania dotyczące wpływu zmian klimatu arktycznego na środowisko morskie i przybrzeżne na północnych i wschodnich obszarach kluczowych Svalbardu oraz paleogeograficzną i termalną ewolucję Svalbardu
(Joint pilot studies concerning impact of Arctic climate change on marine and coastal environment in the northern and eastern Svalbard key areas and paleogeographical and thermal evolution of Svalbard.)
 
Task 1.2.1. Coastal zone changes
Celem jest zbadanie wpływ zagrożeń w obrębie wybrzeży w odniesieniu do stabilność systemów przybrzeżnych oraz zanieczyszczenia brzegów wzdłuż nowych stref przybrzeżnych powstających w wyniku topnienia lodu wzdłuż wschodniego wybrzeża Svalbardu (w tym wschodniego Spitsbergenu, Barentsøya i Edgeøya).
Task 1.2.2. Paleogeographical
Paleogeografia, tektonika i magmatyzm Wschodniego Svalbardu – część Wysokiej Arktycznej Wielkiej Prowincji Magmowej (HALIP)
Nowe podejście wielodyscyplinarne: zintegrowane badania paleomagnetyczne, strukturalne, geochronologiczne i geochemiczne.
Task 1.2.3. Oceanic changes
Obserwacje i badania zmiany w przepływie wody atlantyckiej na północ od Svalbardu w celu lepszego zrozumienia postępującej atlantyzacji Oceanu Arktycznego oraz interakcji oceanu z lodem morskim.

WP2. Działania mające na celu rozwój kompetencji i umiejętności, umiędzynarodowienie oraz zwiększenie widoczności polskiej społeczności polarnej, realizowane we współpracy polsko-norweskiej; możliwość starzy w norweskich jednostkach naukowych młodych i doświadczonych badaczy.

Activity 2.1. The School of Polar Hydrology.

Hydrolodzy pracujący na Svalbardzie już połączyli siły i opublikowali rozdział w raporcie SESS, w którym zalecono poprawę badań hydrologicznych na tym obszarze. Szkoła Hydrologii Polarnej będzie pierwszym polarnym spotkaniem hydrologów, w tym limnologów, mającym na celu opracowanie dobrych praktyk w zbieraniu, udostępnianiu i przetwarzaniu danych hydrologicznych oraz modelowaniu Arktyki i wskazaniu luk w wiedzy. Szkoła odbędzie się w Polsce pod koniec 2024 roku. Efektem będzie zestaw rekomendacji dotyczących badań nad wodą na Svalbardzie

Activity 2.2. Program wielowymiarowego wsparcia dla rozwoju naukowców we wczesnej fazie kariery oparty na polsko-norweskim potencjale naukowym i edukacyjnym (staże naukowe młodych naukowców).

  • Oferta skierowana do doktorantów oraz studentów studiów licencjackich/magisterskich z Polski i Norwegii, mająca na celu stymulowanie współpracy naukowej i edukacyjnej między obydwoma państwami.
  • Oferujemy mechanizm konkurencyjnego rozdziału funduszy dla tej grupy na podstawie priorytetów projektowych.
  • Ze względu na krótki czas realizacji, ogłoszenie o naborze będzie kontynuowane, a decyzje będą podejmowane co miesiąc, aż do wyczerpania środków.
  • Warunki ogłoszenia, w tym kryteria oceny i progi finansowania, zostaną określone w regulaminie opracowanym przez Komitet Powołany z grona członków Polskiego Konsorcjum Polarowego i przedstawicieli strony norweskiej.
  • Propozycje z silną współpracą dwustronną będą priorytetowo traktowane.

Operatorami naboru będą:

  • International Environmental Doctoral School (IEDS) (IEDS) działająca na Uniwersytecie Śląskim.
  • Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS) Obie strony będą prowadzić konkursy niezależnie (indywidualnie przydzielając środki).

Do działań będą należały:

  • Finansowanie udziału w kursach i stażach organizowanych przez podmioty polskie lub ze strony darczyńcy.
  • Finansowanie krótkich pobytów badawczych dedykowanych realizacji wspólnych działań.
  • Finansowanie aktywnego uczestnictwa w konferencjach, np. w celu prezentacji wyników współpracy.

Activity 2.3. Inicjatywa dwukierunkowej mobilności dla doświadczonych badaczy, mająca na celu harmonizację współpracy w obszarze Svalbard.

  • Wzmacnianie mobilności naukowców pomiędzy podmiotami polskimi i norweskimi.
  • Wizyty u partnerów norweskich (zalecany minimalny czas pobytu to 2 tygodnie) umocnią współpracę i umożliwią nawiązanie nowych sieci i projektów.
  • Zwiększenie kompetencji naukowców w zarządzaniu nauką i brokeringu wiedzy poprzez wymianę doświadczeń między partnerami polskimi i norweskimi.
  • Wysokość mobilności początkowo została określona dla każdej jednostki na podstawie deklaracji naukowców dotyczących możliwości i potrzeb mobilności w 2024 roku.

Warunki odbycia stażu w Norwegii (Strengthening the mobility of scientists between Polish and Norwegian entities workshops, seminars, internships and job shadowing).

  • Wyjazdy na minimum 2 tygodnie.
  • Invitation letter – od jednostki Norweskiej, wraz z opisem działań – dostarczone do lidera WP2 (dr Michał Ciepły, Natalia Łatacz), minimum 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem.
  • Raport oraz informacja popularno-naukowa na www i FB, dostarczone do lidera WP2 (dr Michał Ciepły, Natalia Łatacz), minimum 2 tygodnie po powrocie do Polski.

Warunki odbycia stażu w Polsce (Workshops, seminars, internships and job shadowing).

  • Sumarycznie maksimum 15% kwoty przyznanej na mobilność dla danej jednostki.
  • Invitation letter – od jednostki Polskiej, wraz z opisem działań (obowiązkowo nawiązanie do współpracy z Norwegią: wspólny projekt, praca na publikacją, warsztatami PL-NO, nowym proposalem) – dostarczone do lidera WP2 (dr Michał Ciepły, Natalia Łatacz), minimum 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem.
  • Raport oraz informacja popularno-naukowa na www i FB, dostarczone do lidera WP2 (dr Michał Ciepły, Natalia Łatacz), minimum 2 tygodnie po powrocie do Polski.

WP3. Działania w obszarze FAIR data i otwartej nauki.

  • Projektowanie i rozwój podstawowych komponentów dla Centralnego Serwera Usług Geoprzestrzennych dla Polskiej Bazy Danych Polarnych.
  • Wsparcie udostępniania danych przez wykwalifikowanych opiekunów danych. W celu zwiększenia świadomości i umiejętności naukowców w zakresie udostępniania danych zgodnie z zasadami FAIR, będzie prowadzone ciągłe wsparcie na co dzień dla badaczy (online i w formie spotkań osobistych).
  • Szkolenia i warsztaty dla naukowców z instytucji polskich, prowadzone przez partnerów norweskich, którzy ustanowili międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania danymi.

WP4. Działania w zakresie popularyzacji, komunikacji i zarządzania.

  • Działania – warsztaty:
    • spotkanie inauguracyjne (Katowice, kwiecień 2024).
    • spotkanie w połowie okresu (Oslo, jesień 2024).
    • spotkanie podsumowujące (SIOS Polar Night Week, styczeń, 2025).
  • Komunikacja i upowszechnianie wiedzy naukowej/wiedzy tradycyjnej dla ogółu społeczeństwa.
  • Podstawy oparte na dowodach podejmowania decyzji w Polsce i Norwegii.
  • Nauka i polityka – jak przekazywać wiedzę ekspercką decydentom.
  • Bazy prawne badań i rozwoju, prawo własności intelektualnej, ochrona danych i ich udostępnianie.
  • Budowanie międzydyscyplinarnych sieci badawczych, międzynarodowa współpraca naukowa.

Pracownicy UMCS uczestniczący w projekcie:

Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku:

Instytut Nauk o Polityce i Administracji:
  • dr Monika Szkarłat – odpowiada za działanie w WP4: Scientists as knowledge brokers and better science management as a synergy effect of the Polish-Norwegian collaboration.

Partners

Logo

Kontakt

Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

al. Kraśnicka 2D
20-718 Lublin

(+48) 81 537 69 96
inoz@mail.umcs.pl

Połącz z ..

All rights reserved © 2024 Piotr Zagórski