Zapis historii Bellsundu (Spitsbergen)

Pomorcy - łowcy morsów

Rosyjscy łowcy morsów

Polowanie na Svalbardzie, w jego pierwszym etapie, czyli do pojawienia się norweskich myśliwych, było głównie związane z działalnością ludów z północnych regionów Rosji, zamieszkujących wybrzeża Morza Białego (ros. Pomorye).

Rozwój rosyjskiego łowiectwa na Svalbardzie był związany z ogólną sytuacją społeczno-gospodarczą w Rosji między XVI a XIX wiekiem. Główne elementy trwających zmian to: włączenie peryferyjnych regionów, takich jak Pomorye i Syberia, do scentralizowanego systemu imperium, a zwłaszcza zacieśnienie stosunków gospodarczych (Jasinski 1991). Jednym z wyników była bardzo szybka zwiększona rola Pomorców w eksporcie rosyjskich produktów. Eksport “produktów Północy”, głównie kości morsa i futer, trwał wiele wieków, sięgając okresu dominacji Nowogrodu. Jednak w XVI wieku handel ten znacząco się intensyfikował i głównie odbywał się przez nowo utworzony port Archangielsk (Fisher 1943). Północne obszary Rosji obfitowały w morsy, foki i lisy, a port ten umożliwił łatwy dostęp do tych cennych towarów. Pomorcy polowali na te zwierzęta zarówno wzdłuż wybrzeży Morza Białego, jak i na wybrzeżach Syberii. W tamtym czasie często organizowali wyprawy na wschód do ujścia rzeki Taz, gdzie została założona stacja handlowa Mangazeja (Jasinski 1991).

W 1619 roku car Rosji, Michał Fiodorowicz, wydał dekret zakazujący wszystkich podróży z Morza Białego do Mangazeji. Ten dekret radykalnie zmienił sytuację ekonomiczną myśliwych Pomorców, efektywnie odgradzając ich od dogodnych obszarów łowieckich w tych regionach. Sytuacja zmusiła Pomorców do poszukiwania nowych obszarów łowieckich. Droga na wschód była zamknięta na mocy dekretu cara. Natomiast na zachodzie musieli stawić czoła konkurencji norweskiej. Dlatego jedynym kierunkiem, który pozostał, była podróż na północ, na Spitsbergen (ros. “Grumant”), który wówczas był “terytorium niczyim” – “No Man’s Land” (Jasinski 1991).

Data pojawienia się Pomorców na Spitsbergenie jest przedmiotem dyskusji trwającej już od kilku dekad (np. Starkov 1986; Jasinski 1993; Gjertz & Øystein 1994; Starkov et al. 2002, 2005; Hultgreen 2006; Szupryczyński 2007). Jak już wspomniano, kilku rosyjskich historyków opublikowało hipotezy na temat wczesnej obecności rosyjskich myśliwych na Spitsbergenie. Najbardziej optymistyczne szacunki sugerują, że działalność łowiecka w tym regionie rozpoczęła się w średniowieczu. Radziecki/rosyjski archeolog Vadim F. Starkov datuje najwcześniejsze rosyjskie stacje myśliwskie na Spitsbergenie na połowę XVI wieku. Jego argumenty nie są jednak bardzo przekonujące – patrz: Starkov (1986) oraz analiza argumentów Starkova w Jasinski (1993). Wyniki norwesko-polskich badań archeologicznych przeprowadzonych między 1987 a 1991 rokiem sugerują, że Pomorcy mogli rozpocząć polowania w archipelagu w połowy XVII wieku (patrz: Chochorowski & Jasinski 1993; Jasinski 1993). Co pozostaje niepodważalne, to fakt, że rosyjscy myśliwi byli bardzo aktywni na Spitsbergenie w XVIII wieku i aż do lat 50. XIX wieku (np. Albrethsen & Arlov 1988; Jasinski 1993; Hultgreen 2006, oraz cytowane źródła).

Historia rosyjskiego łowiectwa na Svalbard charakteryzowała się stopniowym rozszerzaniem obszarów łowieckich na archipelagu od południa na północ. Proces ten był niemal ciągły, bez znaczących przerw, od jego początkowej fazy aż do upadku. Na początku całe przedsięwzięcie było organizowane przez zamożne chłopstwo Pomorców, którzy posiadali niezbędne statki, oraz przez lokalnych kupców i armatorów. Później to tylko kupcy (posiadający pośrednie kontrolę nad monopolami handlowymi) finansowali wyprawy. Między 1803 a 1813 rokiem ważną rolę odegrała “White Sea Company“. Po jej bankructwie znów na znaczeniu wzrośli indywidualni kupcy i pozostali dominującą siłą do końca lat 40. XIX wieku. Wówczas prawdopodobnie tylko monasterzy prawosławne z obszaru Pomorya (takie jak Monaster Solowiecki) próbowały nadal organizować wyprawy łowieckie, choć bez powodzenia (Jasinski 1993).

W przeciwieństwie do zachodnioeuropejskiego wielorybnictwa na wodach Spitsbergenu, które odbywało się latem, z wielorybniczymi statkami przeważnie przybywającymi pod koniec wiosny i wracającymi jesienią, rosyjscy myśliwi zazwyczaj spędzali zimę na archipelagu. Zimowanie w Arktyce było wymagającym doświadczeniem, utrudnionym zarówno przez środowisko naturalne, jak i czynniki związane z interakcjami społecznymi. Oprócz aspektów technicznych, takich jak odpowiedni sprzęt, środki transportu i żywność, szczególnie ważne było wybieranie odpowiednich myśliwych do grupy. Oprócz umiejętności łowieckich, te osoby musiały być w stanie żyć razem w stosunkowo małych chatkach w ekstremalnych warunkach.

Łowiectwo rosyjskie na Spitsbergenie przeszło dwie główne transformacje w swojej historii. Pierwsza z nich, która miała miejsce około 1720 roku, charakteryzowała się przejściem z okresu ekspedycji rozpoznawczych do stabilnych przedsięwzięć wykonywanych przez małe grupy myśliwych, które osiągały wyniki satysfakcjonujące dla lokalnych organizatorów.

Drugą transformację przeszła w końcu XVIII wieku i na początku XIX wieku (1760/80-1820) i charakteryzowała się zmianami strukturalnymi, zarówno ilościowymi, jak i jakościowymi. Grupy łowieckie stały się znacznie większe i bardziej złożone, podobnie jak ich stacje. Zmiany te zostały zainicjowane przez rząd państwowy, który, zakładając kilka monopolów, chciał rozwinąć tę branżę w celu zwiększenia dochodów skarbu państwa z podatków, a także uzyskania podstaw do ostatecznego roszczenia wobec suwerenności nad archipelagiem (Jasinski 1993).

Nowe tendencje doprowadziły do wzrostu liczby uczestników grup myśliwskich. Zamieszkiwali oni teraz osiedla przypominające społeczności z Pomoryja, a nie tylko proste obozy myśliwskie, co wiązało się również z większymi wydatkami. Niestety, te wydatki nie były równoważone przez zyski, ponieważ efektywność, poziom profesjonalizmu i zdolności adaptacyjne nowych myśliwych były zupełnie inne niż ich poprzedników. Przeniesienie stylu życia do Wysokiej Arktyki nie przyniosło oczekiwanych wyników, a wręcz przeciwnie.

Poziom polowań Pomorców zaczęł spadać w latach 50-tych XIX wieku. Powody tego były złożone: niefortunna reorganizacja, nacisk Norwegów na tereny łowieckie i zmienne zainteresowanie organizatorów Pomorców, którzy mogli osiągać większe zyski z tzw. “handlu pomorskim” z sąsiednią Norwegią (za: Jasinski 1993). Pomorcy polowali głównie na morsy, ale także na foki, renifery, lisy i niedźwiedzie polarne. Spędzali zimy w chatkach/hus (norw. fangsthytta lub hytta), w małych grupach od 2 do 8 lub 10 osób. Chatki były konstruowane z dryfującego drewna, które znajdowano w dużej ilości na wybrzeżach Spitsbergenu, a także z drewna, które przewożono na łodziach z okolic Archangielska i Morza Białego (Chochorowski & Jasinski 1993).

Pomorcy byli również zainteresowani rejonem Bellsund, który przez długi czas stał się jednym z głównych regionów polowania na ssaki morskie, zwłaszcza morsy i belugi, zwane też białymi wielorybami. Wówczas istniały tu dwie ich stacje: Lognedalen (R1) i Renardodden 1 (R2) (nazwy miejsc według Starkova & Jasinskiego 1998).

Stanowisko Lognedalen (R1).

Stanowisko znajduje się na południowo-zachodnich brzegach Bellsundu, u wylotu doliny Logna, na krawędzi terasy morskiej, o wysokości 10 metrów (Starkov i Jasiński 1998). Obejmuje cztery pozostałości domostw. Jedyne co jest jasne, to że zostało zbudowane z bali i grubych desek. W północno-zachodnim części stanowiska archeolodzy znaleźli zawalony piec z cegły. Struktury te dostarczyły licznych znalezisk, takich jak fragmenty ceramiki, figury szachowe, koralik szklany, lampa tłuszczowa, elementy broni palnej, fragmenty holenderskich fajek do palenia z I-kształtnym znakiem lub ozdobą z piór ptaków owiniętych wstążką. Na podstawie typologii tych artefaktów datowane jest stanowisko na drugą połowę XVIII wieku (Starkov & Jasiński 1998; Starkov et al. 2005).

Lokalizacja stanowiska archeologicznego Lognedalen (R1) (Ortoforomapa, Zagórski 2011, S2011)

A- plan ogólny stanowiska Lognedalen (R1); B- plan zabudowania No 1. (Starkov, Jasinski 1998)

Stanowisko archeologiczne Lognedalen (R1) (fot. P. Zagórski 2014)

Stanowisko Renardodden-1 (R2).

Zlokalizowane jest na powierzchni słabo rozpoznawalnej terasy morskiej, o wysokości 1,9 m, opadającego ku morzu około 1,5 km od opuszczonej osady górniczej Calypsobyen. Pierwsze informacje na temat tego stanowiska zostały opublikowane w 1989 roku (Krawczyk, Reder 1989).

Jedną z interesujących cech tego miejsca jest jego położenie względem poziomu morza. Pozostałości dwóch domostw noszą wyraźne ślady działania fal morskich i dlatego też są zachowane w stosunkowo złym stanie. Wykopaliska i badania geomorfologiczne w Renardodden-1 wykazały, że część stanowiska została częściowo przemyta (abrazja) przez falowanie morskie, a następnie przykryta warstwą osadów żwirowych (Jasiński & Zagórski 1996; Zagórski 2007ab). Miejsce wykopalisk przy domostwie nr 1 prezentuje następujący obraz stratygraficzny. Górna warstwa składa się z osadów żwirowo-piaszczystych, o grubości do 5 cm (warstwa akumulacji), środkowa warstwa składa się z wypłukanej mieszanej masy wypełnienia domostwa, o grubości do 8 cm (warstwa zniszczenia), a dolna warstwa – gleba in situ pochodząca z akumulacji (Starkov et al. 2005). Bardzo interesujące jest również analizowanie cech geomorfologicznych lokalizacji miejsca. Początkowo dom został zbudowany poza zasięgiem fal sztormowych. Jednak z powodu intensyfikacji procesów abrazyjnych (XIX/XX wiek), stary wał sztormowy został zniszczony, a fale rozrzuciły kawałki cegły i pozostałości organiczne po całej strefie pływowej (Jasiński & Zagórski 1996; Zagórski 2007ab). Sytuacja ta utrzymywała się do początku lat 60., czyli kiedy rozpoczęła się szybka recesja lodowca Scottbreen.

Zbiór artefaktów odkrytych na miejscu obejmuje szyję archaicznej butelki szklanej, krzesiwa do broni palnej, fragmenty ceramiki oraz liczne kości zwierzęce. Według Starkova (1998) i Starkova et al. (2005) to stanowisko powinno być datowane na XVII wiek.

Lokalizacja stanowisk archeologicznych w rejonie Renardodden (fot. P. Zagórski 2022)

Prace archeologiczne na  stanowisku Renardodden-1 (R1) (fot. Z. Jóźwik 1995)

Logo

Kontakt

Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

al. Kraśnicka 2D
20-718 Lublin

(+48) 81 537 69 96
inoz@mail.umcs.pl

Połącz z ..

All rights reserved © 2024 Piotr Zagórski